Gmina Nagłowice

 
Strona główna

Świętokrzyski poczet tysiąclecia

Ludwik de Laveaux (1868 - 1894) - prototyp postaci Widma z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.Był to jeden z najbardziej utalentowanych malarzy polskiego modernizmu.


Autoportret z paletą

Ojciec Jego, Lucjan wywodził się ze starej familii francuskiej - hrabiów de Laveaux, osiadłej w Polsce od połowy XVIII wieku.

Ludwik de Laveaux żył niespełna 26 lat. Urodził się 21 listopada 1868 r. w Jaronowicach koło Jędrzejowa w rodzinnym majątku matki Stefanii Borkowskiej. Wcześnie osierocony, po śmierci matki zostaje wysłany "na stancję" do Krakowa. Tutaj ukończył Gimnazjum Św. Jacka, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a także w Akademii Monachijskiej oraz w Paryżu. Uczeń Jana Matejki, przyjaciel m.in. Stanisława Wyspiańskiego.
Bywał w Bronowicach, gdzie zaręczył się z Marysią Mikołajczykówną - w pośmiertnej legendzie upamiętniony w "Weselu" powraca do niej jako "Widmo".


Malował obrazy poświęcone ludziom i krajobrazom. Malował portrety. Tworzył widoki morza przesycone penteistyczną aurą, kompozycje symboliczne i ekspresyjne, pejzaże nocne - neokturny. Korzystał ze zdobyczy impresjonizmu. W 1889 roku wyjechał do Paryża. Kilkakrotnie, na krótko wracał do kraju m.in. do Bronowic.

Twórczość Ludwika de Laveaux była do niedawna mało znana. Obecnie Jego obrazy są poszukiwane i uzyskują na aukcjach wysokie ceny. Najbardziej znane obrazy to:

- "Do miasta: (1889),

- "Morze" (Zachód słońca nad morzem) (1888),

- "W drodze do Morskiego Oka"

- "Marysia" 1892-93, (Portret Marii Mikołajczykówny, narzeczonej artysty, siostry Panny Młodej z "Wesela" Wyspiańskiego

- "Opera paryska w nocy" (1892-93),

- "Autoportret z paletą" (1892).

Skatalogowano do tej pory około 170 obrazów. Większość Jego obrazów znajduje się w rękach prywatnych. Niektóre można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Kielcach.

Ludwik de Laveaux zmarł na gruźlicę 5 kwietnia 1894 roku w Paryżu. Spoczywa na cmentarzu Pantin - Parisien.

Dane pochodzą z książki Aleksandry Melbechowskiej-Luty pt. "Widmo - życie i twórczość Ludwika de Laveaux" oraz z filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem autorstwa Pani Teresy de Laveaux z Sosnowca.

Kultura
Turystyka - Agroturystyka
Jaronowice

















Urząd Gminy w Nagłowicach © 2003. Zalecana rozdzielczość 1024x768
Wszelkie uwagi na temat strony kierować do Webmastera